Dreamworld

2023. május 31., szerda

Axie Oh - XOXO


Már magyarul is megjelent Axie Oh regénye, a XoXo. A történet egy olyan lányról szól, aki tudtán kívül egy K-popsztárba szeret bele...
A kötetről a Blogturné Klub bloggerei mesélnek, ha pedig szerencsés vagy, egy példányt meg is nyerhetsz.
 
 
Axie Oh: XOXO
 
Kiadó: Kolibri Kiadó
ISBN: 9789635991754
Oldalszám: 356 oldal
Fordító: Horváth Vivien

Fülszöveg:
Mi ​van akkor, ha rálelsz életed szerelmére,
de kockára kell tenned miatta az életet, amit szerettél?
Jenny élete szinte minden percét annak szánja, hogy valóra váltsa az álmát, és világklasszis csellistává váljon. Egyfolytában gyakorol, különórákat vesz, a szórakozásra nem marad ideje.
Egy este azonban összefut egy titokzatos idegennel, aki a feje tetejére állítja megszokott rutinját. Cseu, a rejtélyes, jóképű és kissé meggyötört fiú pont olyan veszélyforrás, amit Jenny messziről elkerülne, mégis egész éjszaka együtt járják Los Angeles utcáit, mielőtt Cseu hazamenne Dél-Koreába.
Nincs értelme azon töprengeni, „mi lett volna, ha”, hiszen egy óceán választja el őket egymástól. Ám Jennynek és anyukájának egy időre Szöulba kell költözniük, hogy gondját viseljék Jenny nagymamájának. És vajon kivel találkozik az elit művészeti akadémián, ahova beiratkozott a félévre? Cseuval.
De Cseu nem csak egy átlagos álompasi, akivel egy osztályba kerülnek – hanem az egyik legnagyobb k-pop-banda tagja, egy idol, akinek tilos randiznia…

Saját véleményem:
Tavaly indult el a kiadó #POV sorozata, ami kimondottan friss, elgondolkodtató könyveket gyűjt csokorba, vagyis olyan ifjúsági regényeket, amik egyszerre könnyedek, mégis tartalmaznak kicsit komolyabb témákat is. Ebben a sorozatban jelent meg most Axie Oh debütáló regénye, a XOXO, aminek egy csellista lány és egy k-pop idol a főszereplője, s melyben kötelességtudat keveredik vággyal.

"Nem lehetsz ott másoknak, ha előtte nem vagy ott saját magadnak."

Axie Oh az idei évem egyik legkimagaslóbb olvasásélményét okozta A lány, aki a tenger alá esett c. regényével, így amikor megláttam, hogy érkezik a XOXO, mindenféle teketóriázás nélkül vetettem bele magam.
Megjegyzem, a k-pop műfaja távolabb nem is állhatna tőlem, ennek ellenére élvezetes volt elmerülni a dél-koreai kultúrában és megismerni az idolok világát - ami merőben más, mint amihez mi, nyugati emberek szokva vagyunk. Fontos kiemelni, hogy a történet szerves részét képezi Dél-Korea, ennek megfelelően pedig a szerző igen nagy betekintést enged az ottani kultúrába, miközben az idolokkal kapcsolatos szigorú elvárásokat is sorra veszi. 
Tudtátok, hogy ezek a bandák már igen korán elkezdenek felkészülni a debütálásra, nyelveket tanulnak és mindenféle téren képzik magukat? Ám mindemellett magánéletük is jócskán behatárolt, többek között a párkapcsolat is tabu kategória (hisz melyik rajongó szeretné, ha idolja szíve foglalt lenne?).
És itt jön be a képbe a regény két főhőse, Jenny és Cseu, akik először Los Angelesben futnak össze és kavarják fel egymás életét, majd később Szöulban, amikor a lány félévre odaköltözik és ugyanabba a zeneiskolába nyer felvételt, mint Cseu - akiről nem mellesleg kiderül, hogy egy k-pop banda tagja és tilos randiznia. 
Úgy gondolom, ez önmagában is izgalmas alapfelállás, ám a XOXO jóval komplexebb ennél. Mert míg adva van egy tiltott románc, addig ott van Jenny is, akinek ugyanúgy megvannak a maga zenészi ambíciói, mint Cseunak. Jenny kiváló csellista, csakhogy hiába a profizmus, előadásaiból hiányzik a tűz, a szikra. Ez az, amit meg kell találnia - és meg is talál a fiú személyében. De felmerül a kérdés, hogy mi van akkor, ha az álmaink nem összeegyeztethetőek vágyainkkal, ha a karrierünk a szerelem rovására megy? Mi a fontosabb? És egyáltalán létezik köztes út? Arról nem beszélve, hogy mi van akkor, ha egy idolba zúgtunk bele?

A XOXO egy aranyos, édes romantikus történet komolyabb mondanivalóval. Meglehet, nem tökéletes, néhol kicsit sziruposabb, mint amit a téma megkövetelne, ugyanakkor mégiscsak egy szórakoztató ifjúsági regény, ami hozza, amit kell. Akár k-pop rajongó az ember, akár nem, a szerző gondoskodik róla, hogy mindenkinek élvezetes, s nem mellesleg érdekfeszítő élményben legyen része olvasás közben. 


Pontszám: 5/4,5
Kedvenc szereplő: Jenny, Cseu
Kedvenc jelenet: nem spoilerezek
Negatívum: -
Borító: 5/5
Sorozat: -
Megtetszett? Vidd haza!




Nyereményjáték


A kötet férfi főhőse egy K-popsztár, így a mostani játékunk során híres és sokak által imádott K-popsztárokról találtok képet. A feladat, hogy a Rafflecopter doboz megfelelő sorába beírjátok, hogy ki van a képen.
Figyelem, a kiadó csak magyarországi címre postáz; a nyertesnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ellenkező esetben automatikusan újat sorsolunk!






Nézzetek be a többi állomásra is

05/22 Fanni's Library
05/24 Sorok Között
05/28 Hagyjatok! Olvasok! Blog
05/30 Csak olvass
05/31 Dreamworld

2023. május 22., hétfő

Blogturné extra - A sötétség érintése


A Könyvmolyképző kiadó jóvoltából most jelent meg a Tiktokon is hatalmas sikert aratott Sötétség érintése, ami nem mást dolgoz fel, mint Persephone és Hades izgalmas történetét modern megvilágításban.
Gyere és tarts velünk a Blogturnén és nyerd meg akár te is a kiadó által felajánlott könyv egyik példányát!



Kedvcsináló idézetek


"Megízlelte a sötétség érintését, és tudta, hogy hátralévő életében sóvárogni fog utána."

"– Aggasztó méreteket öltött az arroganciája.
Hades tekintete megvillant.
– Ezt vegyen kihívásnak?"

"Mit vesz fel az ember, ha meghívják az Alvilágba?
Persephone azóta rágódott a kérdésen, hogy kitette a lábát Hades irodájából. Több kérdést kellett volna feltennie ezzel kapcsolatban. Hegyet is fognak mászni? Milyen ott egyáltalán az időjárás? Csábító volt a gondolat, hogy cicanadrágot húzzon, csak hogy lássa, hogyan reagál erre Hades."

"– Én meg azt hittem, hogy maga csak féltékeny rá!
Hades bele akart kortyolni az italába, de megállt és felnevetett, ami Persephonénak fájt. És fel is dühítette.
– Ne tegyen úgy, mintha nem szokott volna féltékeny lenni, Hades! Adonis megcsókolt tegnap este.
Hades az asztalra csapta a poharat.
– Emlékeztessen csak rá, istennő, és hamuvá porlasztom a fickót."

"– Hova megyünk?
(…)
– A szobámba – felelte Hades.
– És nem tudtál volna teleportálni?
– Szeretném, ha az egész palota tudna róla, hogy most nem zavarhatnak."

"– Ez meg mi?
Hecate lágyan elmosolyodott, és megvakarta a kis jószág fülét.
– Ő itt Gale. Egy görény. Egykoron boszorkány volt, de görényként viselkedett, úgyhogy görénnyé változtattam."

"– A lelkek… boldognak tűnnek.
– És ez meglepi?
– Hát, nem kifejezetten a kedvességéről ismert – mondta ki, de azonnal meg is bánta kemény szavait.
Hades állkapcsa megfeszült.
– A halandók számára nem a kedvességemről vagyok híres. Nem mindegy."

"– Maga nem parancsol nekem, Hades.
A férfi felvonta a szemöldökét.
– Higgye el kedvesem, nekem is feltűnt."

"– Miért van itt ma este?
– Jó alkalomnak tűnt arra, hogy lázadjak.
– És most már nem biztos benne?
– Ó, biztos vagyok benne, hogy az ittlétem egy lázadás. – Az istennő végighúzta az ujját az asztalon, Hades pedig azt kívánta, bárcsak ő lenne az asztal."

"(…) – Találgathatok, hogy ki vagy?
– Ó, hogyne, jó szórakozást!
(…)
– Szerintem a szexuális frusztráció istennője lehetsz.
Perszephone felnevetett.
– Szerintem az Aphrodite.
– Jaj, azt mondtam, hogy szexuális frusztráció? Úgy értettem, hogy Hades szexuális frusztrációja."




Nyereményjáték


Persephone és Hades története Új-Athénban kezdődik, egy olyan modern világban ahol az Istenek köztünk járnak és többek közt éjszakai bárokat üzemeltetnek. A történet során Hades és Persephone mellett más istenekkel is találkozhattok, ezért most eljött az idő, hogy leteszteljük tudásotokat. Minden állomáson találtok egy portrét egy görög istenségről, a feladatok pedig az, hogy kitaláljátok a nevét és, hogy minek az istene.
Figyelem, a kiadó csak magyarországi címre postáz; a nyertesnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ellenkező esetben automatikusan újat sorsolunk!






Nézzetek be a többi állomásra is

05/12 Insane Life
05/14 Függővég
05/16 Függővég - 6 érdekes tény
05/18 Readinspo
05/20 Hagyjatok! Olvasok! - Borítómustra
05/22 Dreamworld

2023. május 20., szombat

Christina Lauren - Kalandtúra Wilder-módra

Márciusban újabb Christina Lauren regény érkezett a magyar könyvpiacra a 21. Század Kiadó által. Mostani turnénk során megtudhatjátok, hogy mit gondolnak bloggereink erről a kalandos, kincsekkel és romantikával teli könyvről, valamint játszhattok a kiadó által felajánlott nyereménypéldányért is.
 
 
Christina Lauren: Kalandtúra Wilder-módra
 
Kiadó: 21. Század Kiadó
ISBN: 9789635683314
Oldalszám: 384 oldal
Fordító: Lévai Márta

Fülszöveg:
A ​Nem mézes hetek és A lelkitárs-egyenlet szerzőitől.
Lily Wilder mű-kincsvadászatokra viszi a turistákat Utah állam vörössziklás kanyonjaiba. Ebből éppenséggel megél, de esélye sincs visszavásárolni a szeretett ranchot, amit apja sok évvel ezelőtt eladott. A pénzszűke miatt nem mondhat nemet, amikor szedett-vedett baráti társaságával az a férfi bukkan fel, hogy részt vegyen egy kincsvadásztúrán, akibe régen szerelmes volt. Lilynek voltaképp nincs is ellenére, hogy kivigye a fickót a semmi közepére – és aztán ott hagyja a francban.
Leo Grady viszont mást sem akar, csak újra felvenni a fonalat első és egyetlen szerelmével. Lily ebben sajnos nem partner: egyértelműen értésére adja, hogy Leo csak mint túravezetőre számíthat rá.
Ahhoz, hogy a szerelmük még egy esélyt kapjon, a túrán egy csomó mindennek balul kell kiütnie. Vajon mégis igaz a kincset övező legenda? Lilynek és Leónak össze kell fognia, hogy kihúzzák a bajból a társaságot – és eközben Lily nemtörődöm apjának múltjával és a kettejük közös múltjával is szembe kell nézniük.

Saját véleményem:
A 21. Század Kiadó a Nem mézes hetek és A lelkitárs-egyenlet után újabb Christina Lauren kötettel örvendeztette meg a könnyed, romantikus történeteket kedvelő olvasókat. Ezúttal pedig számomra sem volt kérdés, hogy olvasni akarom-e a szerzőpáros soron következő regényét, ami egy vérbeli második esély típusú, western hangulatú, kincskeresős sztori. 

"Fedezd fel a világot, vágj bele új dolgokba, és légy bátor."

A történet a Utahban fekvő Canyonlands Nemzeti Parkba kalauzolja el az olvasót, ami az Egyesült Államok egyik legvarázslatosabb szárazföldi területe. Tágas kék égbolt, vörös sziklák, sivatagi vidék. Egyszóval tipikus vadnyugati helyszín, olyan, ahol könnyű magunk elé vizualizálni egy veszélyekkel és kihívásokkal teli kincskeresős kalandtúrát. 
És itt jön képbe Lily, a regény hősnője, akinek semmi kedve mű-kincsvadászatra vinni az odalátogató turistákat, mégis kénytelen rá, ha fennakarja tartani magát, s valahogy visszaszerezni hőn szeretett családi farmjukat. Tíz évvel korábban Lily úgy képzelte, hogy a Wilder-farmot igazgatva, szerelme Leo oldalán fogja leélni életét, csakhogy a srác egyik napról a másikra elhagyta, apja elhunyt, a birtok pedig elúszott. Egyedül egy, az apja által ráhagyott kincses térkép maradt meg, ami a történet további részében sorsdöntő szereppel bír. 
Egy napon ugyanis férfiakból álló, furcsa csapat érkezik, s az ő dolga lesz, hogy elvágva a civilizációtól, sivatagi kalandtúrára vezesse a nagyvárosi srácokat, telefon, angol wc és miegymás nélkül. Csakhogy a csapat egyik tagja nem más, mint Leo, Lily első szerelme. 
A zsánerre jellemzően nem az a kérdés, hogy Lily és Leo újra összejön-e, hanem az, milyen út vezet a beteljesülésig. 

A szerzőpáros ezúttal egy nagyon érett, ugyanakkor kalandos második esély sztorit vetett papírra - olyat, melyben megfelelő arányban keveredik romantika és izgalom. Mindezt pedig kiegészíti a vadnyugati atmoszféra. Nem szokványos regény, hovatovább magában a chick lit zsánerében is üde színfolt; egyszerre szórakoztató, izgalmas, komoly és egzotikus. 
Én magam nagyon szeretem a kincskeresős sztorikat, imádok gyönyörű tájakon barangolni (még ha csak képzeletben is), így kifejezetten üdítőek voltak a szerzőpáros szemléletes leírásai, továbbá szívesen bonyolódtam bele egy műnek induló, de valóságossá váló kincskereső túrába. Adott egyfajta őrültséget, olyasfajta pluszt, amitől a történet ki tudott emelkedni a többi közül. Ráadásul a romantikus szál is szépen, okosan felépített.
A második esély sztorik azok, ahol igazán fontosak az arányok, hisz csak akkor lesz működőképes, ha megvan a szikra, a különválás magyarázata, valamint az újbóli egymásra találás is indokolt. Ebben az esetben minden adott volt ahhoz, hogy újjáéledjen a tűz. Mind Lily, mind pedig Leo igazán szerethető, tartalmas karakter. Ráadásul esetükben befigyel egy nagy ellentét is, mivel Lily tipikus, sokat megélt kisvárosi lány, míg Leo egy viszonylag gondtalan nagyvárosi kocka. Különböző közegből származnak, más-más élethelyzettel, s ez a végletesség teszi igazán izgalmassá a kapcsolatukat, melynek nagy kérdése, hogy mi történt a múltban, miért ment tönkre idilli életük. 
Izgalmakból egyébként nincs hiány, a szerzők egy meglehetősen kalandos, veszélyekkel, na meg csavarokkal tűzdelt történetet alkottak meg, olyat, ami szuperül passzolt a vadnyugati feelinghez. 
Szóval, ha szereted a különleges helyeken játszódó történeteket, melyeknek meghatározó része a környezet, továbbá bírod a szépen kivitelezett második esély sztorikat, akkor bátran ajánlom a Kalandúta Wilder-módrát. Egyedi, izgalmas, édes, szexi. Tökéletes olvasmány, ha kikapcsolódásra vágysz és nincs más kikötésed, mint a minőségi szórakozás. 


Pontszám: 5/5
Kedvenc szereplő: Lily, Leo
Kedvenc jelenet: spoileres
Negatívum: -
Borító: 5/5
Sorozat: -
Megtetszett? Vidd haza!




Nyereményjáték


Mostani játékunk során arra vagyunk kíváncsiak, hogy mennyire ismeritek az írópáros többi könyvét. Minden állomáson találtok egy könyvcímet, a feladatotok pedig beírni a Rafflecopter megfelelő dobozába az adott könyvben szereplő páros (2 személy) nevét.
Figyelem, a kiadó csak magyarországi címre postáz; a nyertesnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ellenkező esetben automatikusan újat sorsolunk!


Gyönyörű rohadék




Nézzetek be a többi állomásra is

05/18 KönyvParfé 
05/20 Dreamworld

2023. május 12., péntek

Laura Thalassa n- A Strange Hymn

 
Laura Thalassa: A Strange Hymn - A Szirén Éneke
 
Kiadó: Anassa Könyvek
ISBN: 9786156507068
Oldalszám: 400 oldal
Fordító: Kéri Andrea

Fülszöveg:
Callypso ​Lillis, a szirén és az Éjszaka Királyának lelki társa kiszabadult Karnon, az őrült király karmaiból és bizarr börtönéből. Ám a rémálom itt nem ért véget. Callie magán viseli a fogságban töltött idő fizikai nyomait, és egyre több bizonyíték utal arra, hogy a Lélektolvaj még mindig szabadon kószál.
Amikor egy árnyünnep a Flóra Királyságába szólítja Callie-t és társát, Desmond Flynnt, a nyomozásukat ott folytatják. Ám a birodalom ragyogó fényei és káprázatos virágai között sokkal sürgetőbb problémákkal találják szembe magukat. A hatalmas árnycsarnokoknál nem létezik könyörtelenebb hely a világon, és nincs annyi alku, ami megmenthetné Callie-t a királyi intrikától.
A tündérek veszélyes játékot játszanak. Egyesek szerelemre vágynak, mások bosszúra vagy szexre, de akadnak olyanok is, akik kimondhatatlan szörnyűségekre. Egy dolog azonban biztos: senki nem az, aminek látszik. Még Des sem, aki minden egyes újabb titokkal egyre sejtelmesebbé válik.
Ám a Flóra Királyságának is megvannak a maga titkai, a vérző fáktól a megbélyegzett rabszolgákon át a felszívódó katonákig. Valami készülődik a növények földjén, és ha Callie nem vigyáz, ez a veszedelem elpusztít mindent és mindenkit, akit Callie szeret. Sőt, talán őt magát is…

Saját véleményem:
Az idei év legjobban várt megjelenése minden kétséget kizáróan A Strange Hymn volt számomra. Alig vártam, hogy kezemben tarthassam a folytatást, ami meglehetősen sok izgalommal kecsegtetett a Callie-vel történtek után.

"– Parázstól a hamuig, hajnaltól alkonyatig, most és mindörökké, légy az enyém, Desmond Flynn.
[…]
– Egészen a sötétség végezetéig."


A történet ott folytatódik, ahol a Rhapsodic során abbamaradt: Des forr az indulatoktól, miközben Callie küzd új önmaga elfogadásával. Nehezen tudja feldolgozni mindazt a szörnyűséget, amit átélt a Fauna királyságában, az őrült királytól kapott szárnyai és pikkelyei pedig rendre emlékeztetik az ott töltött napokra. Ám nem ez az egyetlen probléma... Külseje miatt kénytelen a Másvilágban maradni, egy olyan helyen, ahol a magafajtákat nem becsülik sokra. Mindez viszont eltörpül amellett, hogy az Éjszaka királyságát megfenyegetik, jóvátételt követelve a Des által elkövetett vérengzésért. A baj azonban ennél is nagyobb: Callie-t rémálmok gyötrik, újabb férfiak tűnnek el, s minden jel arra utal, hogy a Lélektolvaj nem szűnt meg létezni. Ráadásul közeledik a Napforduló, amit a Másvilágban egy hosszú ünnepségsorozat kísér, mely során minden királyság összegyűlik, s békét kötve együtt mulat a Flóra királyságában. 

Míg a Rhapsodic lefektette az alapokat, beleértve a szerelmi szálat és a másvilági bonyodalmakat, addig a folytatás főként a világépítésre, valamint a főszereplő páros kapcsolatának kibontására fókuszál. Betekintést nyerünk Des teljes birodalmába, megismerjünk annak egyes részeit, a király uralkodási szokásait, habitusát,  sőt még  a  Callie előtti múltja is feltárul - ez utóbbinál különösen tetszett, hogy a szerző párhuzamba állította a páros kapcsolatának fejlődésével. Ahogy Calliék szintet lépnek, s hivatalosan is társakká válnak, úgy rendeződik át az egész viszonyuk is, s veszi kezdetét egy mélyebb, lelki szintű ismerkedés. Itt már nem az a kérdés, szeretik-e egymást, a másik lényének megismerése, elfogadása a fontos, a végcél pedig egy rendíthetetlen bizalom kiépítése. Ám ahhoz, hogy ez létrejöhessen, elengedhetetlen az érzelmi lecsupaszítás - abból pedig nincs hiány. 
Szerencsére Laura Thalassa igazán reálisan kezelte Desék kapcsolatát, nekem például kifejezetten tetszett, hogy nem kérdőjelezte meg az összetartozásukat vagy az érzelmeiket, ugyanakkor megteremtette annak a lehetőségét, hogy karakterei tovább tudjanak építkezni. Persze akadnak bizonytalansági faktorok, Callie részéről egy ponton túl sok is, mégis vált válnak vetve menetelnek, s olyan édes vagy épp fülledt pillanatokat okoznak, hogy olvasóként könnyű ájuldozni tőlük. 

Maga a történet egyébként két részre osztható. Az első felében a romantika, s ekképp a páros kerül előtérbe. A számos cuki, vicces vagy épp perzselő jelenet mellett azonban fontos érzelmi szálak is feldolgozásra kerülnek; ilyen például Callie új énjének elfogadása, Des családi drámája vagy az önvédelem fontossága. Míg a későbbiekben az udvari intrika, a politikai- és hatalmi játszmák csúcsosodnak ki.
A Napforduló remek lehetőséget teremt arra, hogy a szerző ne csak egy újabb királyságot mutasson be, hanem a Másvilág hierarchiáját és furcsa szabályrendszerét is. Persze felmerül a kérdés, hogy valóban szükség van erre? A válasz viszont az, hogy egyértelműen. A kiszélesített világ új aspektusba helyezi az eseményeket, ráadásul rengeteg bonyodalmat, váratlan fordulatot is kínál. A tündérek mocskos világának ábrázolásáról nem is beszélve! Egyszerre káprázatos, rémisztő és undorító. Vagyis pont olyan, amilyennek lennie kell egy lebilincselően izgalmas fantasynek. És erre még a vadregényes atmoszféra is rátesz néhány lapáttal a maga növényekkel borított helyszíneivel, fákra épített házaival, s vért könnyező fáival. 
Bálok, bujaság, titokzatos eltűnések, tesztoszterontól fűtött összecsapások, csillagos égbolt, harci edzések, mágikus italok, rémálmok, kishalálok, rabszolgaság, nemesség, összecsapások, álnokság - ez minden, amit a Napforduló kínál. 

Mindent egybevetve, engem a folytatás éppúgy megvett kilóra, mint az első rész! A Strange Hymn egy vérpezsdítően izgalmas, dark hangulatú tündérmese, ahol elég egyetlen óvatlan pillanat, és az ember holtan végzi. Jólesően borzongató, szexi, varázslatos és megfelelő mértékben humoros. És tudjátok, még mi? Kegyetlen! Kegyetlenül függővéges... a falhoz vágom fajtából. 
Ennek tekintetében szívből, őszintén és igazán ajánlom, ha szeretnétek egy letehetetlenül jó tündéres fantasyt olvasni, olyat, amiben megfelelő mértékben keveredik egymással a romantika, mágia és rejtély. Desnek pedig van némi Rhys vibe-ja, szóval... 


Pontszám: 5/5
Kedvenc szereplő: Des, Temperance, Callie
Kedvenc jelenet: lehozott csillagos
Negatívum: Callie elbizonytalanodásai
Borító: 5/5
Sorozat: Az Alkusz #2
Megtetszett? Vidd haza!

2023. május 9., kedd

Marissa Meyer - Gilded


A Könyvmolyképző kiadó jóvoltából hazánkban is megjelent Marissa Meyer nagysikerű regénye, a Gilded - Aranyfonó. Ennek örömére a Blogturné Klub bloggerei bemutatják Serilda, Arany és a Lidérckirály magával ragadó, titkokkal teli történetét, mely voltaképp egy komor hangulatú újragondolása Rumpelstiltskin meséjének.
Tartsatok velünk, kövessétek a turné állomásait és nyerjétek meg a kiadó által felajánlott regény egy példányát.
 
 
Marissa Meyer: Gilded - Aranyozott
 
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
ISBN: 9789635974382
Oldalszám: 464 oldal
Fordító: Szabó Krisztina

Fülszöveg:
A ​#1 New York Times bestsellerszerző Marissa Meyer ezzel a lenyűgöző történettel tér vissza a mesék világába.
Réges-régen a hazugságok istene megátkozta a szegény molnár lányát, aki most mesterien szövi varázslatos, lenyűgöző történeteit – csakhogy egyetlen szó sem igaz belőlük.
Legalábbis mindenki így hiszi.
Amikor Serilda az egyik történetével magára vonja a gonosz Lidérckirály figyelmét, hirtelen egy szellemektől hemzsegő, sötét világban találja magát, ahol hollók figyelik minden egyes mozdulatát. A király a várbörtönbe zárja Serildát, és megparancsolja, hogy fonjon aranyat szalmából, máskülönben az életével fizet az egyik hazugságáért. Serilda kétségbeesésében akaratlanul megidéz egy titokzatos fiatalembert, aki bele is egyezik, hogy a megfelelő fizetségért cserébe segít neki. Csakhogy szerelemről nem esett szó az alku megkötésekor…
Serilda hamarosan rádöbben, hogy a kastély falai közt számos titok lapul, és egy ősi átok, amit muszáj megtörnie, ha véget akar vetni a király rémuralmának.
Hagyd, hogy elvarázsoljon!

Saját véleményem:
Marissa Meyer azon szerzők egyike, akiktől már évek óta szeretnék olvasni, de valahogy sosem jön össze. A Gilded ezúttal viszont remek lehetőséget teremtett arra, hogy megismerkedjünk, minthogy az Egyszer volt, hol nem volt... sorozat óta különösen kedves helyet foglal el a szívemben Rumpelstiltskin karaktere - ez a történet pedig tulajdonképpen annak a Grimm testvérek által jegyzett mesének a darkosított retellingje, amiben ő is szerepel.

"Az ember sokszor nem éppen olyan, mint amilyennek mások hiszik."

Ha tehát ismeritek a Tűzmanócska meséjét, amiben a nagyot mondó molnár leányának szalmából kell aranyat fonnia, akkor nagyjából ez a történet is ismerős lesz. Pontosabban az alapja, hisz Marissa Meyer bőven csavart rajta, illetve hangulatilag is nagy változtatásokat eszközölt benne. A Gilded ekképp egy igazán komor, lidérces mese, bőven akadnak benne vérfagyasztó elemek. Sötétség, s halál bűze lengi körbe, míg a hazugságok pókhálóként szövik be a lapokat. Utóbbi Serildának, a történet cseppet sem szokványos hősnőjének köszönhető. Úgy tartják, apja egykor megmentette a hazugságok istenét, aki köszönetképp különös kegyben részesítette a férfi születendő gyermekét, így hát Serilda "szurokfekete íriszét nyolc apró küllő alkotta aranykerék díszítette. A sors és a szerencse kereke, amiről egy bölcs ember pontosan tudja, hogy a legnagyobb átverés a világon. A legnagyobb gondnak viszont az a képessége bizonyult, amire az első szavak megtanulásával együtt tett szert a leány. Valahányszor kinyitotta a száját, alig tudta visszafojtani a rajta kibukó hihetetlen történeteket, mintha a nyelve képtelen lett volna különbséget tenni igazság és hazugság között. Ő maga is a történeteiről és a hazugságairól vált híressé, és míg a többi gyereknek nagyon tetszettek a szokatlan, varázslatos mesék, az idősebbek tisztán látták a helyzetet." S pont ez a képesség az, ami a lány vesztét okozza, egyben elindítja azon események láncolatát, melyek a Lidérckirály palotájához vezetnek.
Egyik éjszaka, amikor épp a Lidérckirály hajszája tart, Serilda segítő kezet nyújt két üldözött tündérnek, tettének azonban súlyos következményei lesznek. Rajta üt a Lidérckirály, s hogy a lány mentse a tündérek, valamint saját bőrét, azt hazudja, hogy épp szalmát gyűjt, hogy aranyat fonhasson belőle. Szavai felkeltik a király figyelmét, s nem sokkal később annak lidérces kastélyában találja magát, ahol be kell bizonyítania, hogy igazat mondott. Kétségbeesésében megidéz egy Arany nevű fiút, aki alkut ajánl. Ám a molnár leánya hiába teljesíti a király követelését, az újra és újra próbatétel elé állítja. 
Serilda előtt mindeközben szép lassan kibontakozik egy furcsa történet, melynek főszereplője a Lidérckirály és udvartartása, melynek a jóképű, tréfás kedvű, ámde magányos szellemfiú is tagja, aki kedvességével kirí a gyászos kompániából. De vajon ki lehet a fiú? Mi történt vele? Mit akarhat a Lidérckirály Serildától, milyen átok sújtja a kastélyt és annak lakóit, s hogyan fékezhető meg a hajsza vérengzése?

A Gilded egy titkokkal, s rémségekkel teli történet ősi átokkal és szerelemmel fűszerezve. Nem kifejezetten pörgős, inkább lassabb ütemű, lassabban építkező regény, mely főként hangulatát tekintve erős. A szerző kiemelkedően tud atmoszférát teremteni, én magam például végig úgy éreztem, mintha részese lennék Serildáék furcsa, mágiával, babonákkal, hiedelmekkel és tradíciókkal teli világának, mely részben német ihletésű. Marissa Meyer érezhetően sokat merített ebből a kultúrából, mind mítoszok, mind nevek, mindpedig közeg szempontjából, melynek köszönhetően egészen különlegessé vált a történet. A németes részek magyarra való átültetésével azonban nem feltétlenül vagyok elégedett. Többnyire érthető, mi volt a fordító célja, mégis hektikusnak hat a sok szólás-közmondásos lábjegyzet (jobb lett volna egy verziót használni), valamint Arany esetében a magyar és német névismétlés is felesleges (már csak azért is, mert a Vergoldetgeist épp úgy aranyszellemet jelent, mint az Aranyszellem megnevezés). Ezek sokszor megakasztottak és kizökkentettek az olvasásból, de hála a szerző lehengerlő stílusának, sikerült hamar visszarázódnom. 
És ha már a könyv hangulatáról van szó, mindenképp meg kell említenem azt a füstösséget, ami első perctől átitatja a lapokat. A Gilded nem egy habos-babos tündérmese, itt bizony van vér, halál, creepy csonthintó, másvilági gyilkos fenevadak, különféle szerzetek és lények, melyek a halál rémisztő posványából másznak elő. Ők az éjszaka teremtményei, mindannyiunk rémálmai. Ott vannak az erdőben, a kastélyban, s elég egyetlen óvatlan pillanat ahhoz, hogy az ember legvadabb rémálmai közepette vagy valami annál is rosszabb helyzetben találja magát. Szóval igen, ezt a regényt mélyen átitatja a sötétség.
Ám ahol sötétség van, ott fény is akad... itt Arany, a kastélyban ténfergő Aranyszellem képében, aki tulajdonképpen Rumpelstiltskin alteregoja. Ő egy igazán üde színfolt: vidám, huncut, olyasvalaki, aki szeret borsot törni a király és a többi rémség orra alá, mégis megvan a maga szívszorító története. 
Míg a Lidérckirály esetében az a kérdés, hogy miért teszi azt, amit, s mi a célja Serildával, addig Arany esetében a "ki ő?" játszik kulcsszerepet. Egy fiú, aki nem emlékszik a múltjára, nem tudja miként került a kastélyba. Egy szellem, aki nem hódol be urának, mi több feszegeti annak határait. És a legfontosabb: egy lélek, aki csak arra vár, hogy szeressék. 

De vajon milyen jövője lehet egy kastélyban rekedt szellemnek és annak a lánynak, akivel mindenki elhitette, hogy szerethetetlen? Hogyan hidalható át a távolság, az, hogy a király kastélya csak meghatározott időpontokban válik láthatóvá a halandók előtt? Serilda és a történet többek között erre is keresi a választ. Na meg az egész jelenségre, ami a nagy mesemondó lány számára is megfejthetetlennek tűnik. 
Mindent összevetve, a Gilded egy végtelenül hangulatos, kicsit lassan formálódó, ám annál érdekfeszítőbb regény, melyben mágia, halál, átok és szerelem keveredik. Én a magam részéről örülök, hogy adtam neki egy esélyt, nem bántam meg. Kíváncsian várom a folytatást.


Pontszám: 5/4,5
Kedvenc szereplő: Arany
Kedvenc jelenet: csók
Negatívum: egy-két logikai baki
Borító: 5/5
Sorozat: 
Megtetszett? Vidd haza!




Nyereményjáték


Mostani játékunk során arra vagyunk kíváncsiak, mennyire ismeritek a történet alapjául szolgáló mesét. Minden állomáson láthattok egy, az aranyfonó manóval vagy annak történetével kapcsolatos kérdést, nektek pedig nincs más dolgotok, mint helyesen megválaszolni. Fontos, hogy egyes kérdések esetében több válaszlehetőséget is elfogadunk!
Figyelem, a kiadó csak magyarországi címre postáz; a nyertesnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ellenkező esetben automatikusan újat sorsolunk!


Ki alakította Zörgőfürge karakterét az Egyszer volt, hol nem volt (OUAT) c. sorozatban?




Nézzetek be a többi állomásra is

04/25 Readinspo
04/26 Sorok Között - Könyvtrailerek
04/28 Kelly & Lupi olvas - Interjúfordítás
04/30 Dreamworld - Idézetek
05/02 Csak olvass!
05/03 Kelly & Lupi olvas
05/04 Sorok Között
05/05 Hagyjatok! Olvasok! - Borítómustra
05/06 Hagyjatok! Olvasok!
05/07 Dreamworld

2023. május 2., kedd

Blogturné extra - A lány, aki a tenger alá esett


A Könyvmolyképző jóvoltából hazánkban is megjelenik Axie Oh nagysikerű, A lány, aki a tenger alá esett című regénye. Ennek örömére a Blogturné Klub bloggerei bemutatják ezt a különleges és szívet melengető történetet, melynek középpontjában maga a remény és a sors kettőse áll.
Tartsatok velünk, nyerjétek meg a kiadó által felajánlott könyv egy példányát, s fedezzétek fel Axie Oh ázsiai mitológián alapuló, varázslatos világát. 
 



Idézetek


"Miért kell elvenni tőlünk mindent, amit szeretünk? Miért nem tarthatjuk örökké a tenyerünkben, biztonságban, melegben és épségben?"

"A szellemek és istenek emlékei lehetnek homályosak, de a könyvek emlékei sohasem azok. A történetek örökkévalók."

"[…] a szerelmet nem lehet megvenni, kiérdemelni, de imádkozni sem érdemes érte. Szabadon kell megkapni."

"A sors is bejárhat több utat."

"Az az igazság, hogy az emberek a legőrültebb tettekre is készek azokért, akiket szeretnek."

"Mert a világ lehet romlott és beteg, de amíg istenek vannak, remény is van."

"– Ha boldog vagy, miért sírsz?
A szememre szorítom a kezem, nedvesek az ujjaim.
– Nem tudom. Azt hiszem, sokat sírok. Gyenge a szemem.
A bátyám szorosan átölel.
– Vagy a szíved erős."

"Meglepetten hallom, hogy a történet számos pontban egyezik azzal a mesével, amit a Tengeristennek meséltem a csarnokban, el is gondolkodom azon, hogy történetmesélés milyen mélyen beleivódik a földbe és az emberekbe, van egyfajta tudat, amiben mind hiszünk és amin megosztozunk."

"– Tényleg örülök, hogy visszatértél – mondom, és igyekszem könnyedséget kölcsönözni a hangomnak. – Amikor itt vagy, a szívemnek akad más dolga is a búslakodáson kívül. – Sin megmerevedik. Későn jövök rá, hogyan hangoznak ezek a szavak. – Úgy értem, nincs időm bús gondolatokkal foglalkozni. Túlságosan lefoglal, hogy felülkerekedjek rajtad. Könnyebb bátornak lennem, amikor forr bennem a düh.
Felhúzza a szemöldökét.
– Bók, amelyből félúton sértés lesz. Ügyes."

"– A Tengeristen nem dühös, Mina. Elveszettnek érzi magát. Mélyen odalent, a mi világunk alatti palotájában várja, lesz-e olyan bátor valaki, hogy rátaláljon."




Nyereményjáték


Axie Oh regényében kiemelkedő szerep jut egy bizonyos piros fonálnak, ami összeköti azokat, akik egymáshoz tartoznak. Így hát mostani játékunk során arra vagyunk kíváncsiak, hogy szerintetek melyik regényszereplő, kinek a társa lehet, kivel kötné össze a piros fonál. Ne ijedjetek meg, ha találtok becsapós kérdést, előfordulhat, hogy több válaszlehetőség is jó.
Figyelem, a kiadó csak magyarországi címre postáz; a nyertesnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ellenkező esetben automatikusan újat sorsolunk!


Kivel köti össze Tessa Grayt a képzeletbeli piros fonál?
1) Jem Carstairs 2) Will Herondale




Nézzetek be a többi állomásra is
04/30 Csak olvass!
05/02 Dreamworld - Idézetek
05/03 Readinspo
05/04 Hagyjatok! Olvasok! - Borítómustra
05/05 Könyv és más
05/06 Utószó
05/07 Kelly és Lupi olvas
05/08 Sorok Között
05/09 Fanni’s Library
05/10 Hagyjatok! Olvasok!