2024. július 15., hétfő

Grace Draven - Ragyogás


Az Anassa Könyvek jóvoltából megjelent Grace Draven - Ragyogás című könyve. A történet a kaiokról és a gaurikról szól, akik két merőben különböző nép. Azonban a béke fenntartása érdekében és az országok megerősítésének céljából mind a két oldal felajánl egy királyi sarjat, házasságuk remélhetőleg elhozza a kívánt békét. Gyere velünk a turné állomásaira és ha velünk játszol, megnyerheted a könyv egy példányát.
 
 
Grace Draven: Ragyogás
 
Kiadó: Anassa Könyvek
ISBN: 9786156507273
Oldalszám: 284 oldal
Fordító: Bosnyák Edit

Fülszöveg:
Egy ​férfi és egy nő – akiket a kötelességtudat és a politikai játszmák hoztak össze egymással – lassan ráébred, hogy a sors egymásnak szánta őket, miközben egy ellenséges királyság éppen a szétszakításukon mesterkedik.
Egy jelentéktelen herceg
A kai herceg, Brishen Khaskem, már régen beletörődött abba, hogy apja után a bátyja fogja megörökölni a trónt, és ő csupán egy lényegtelen tartalék a család és a királyság számára. Amikor azonban az emberek által lakott Gauri Királyság és a kaiok Bast-Haradis-i Királysága politikai és kereskedelmi szövetséget köt egymással, Brishennek feleségül kell vennie egy gauri nőt, hogy megpecsételjék a megállapodást. A herceg kötelességtudóan beleegyezik a házasságba, és szembesül a ténnyel, hogy menyasszonya épp olyan csúnya, mint amilyenre számított, de mégis sokkal gyönyörűbbnek találja, mint elképzelte.

Saját véleményem:
A legutóbbi posztomban már kitértem arra, hogy ha az Anassa Könyvekről és a fantasy zsáneréről van szó, akkor én mindent és bármit olvasni akarok tőlük, hiszen hihetetlenül jó érzékkel választanak könyveket. Ezidáig még egyszer sem kellett csalódnom. A Ragyogás borítója - pontosabban a rajta látható két alak - viszont első látásra megbabonázott és rabul ejtett. Talán furán hangzik, de olyan történetet sugallt, ami én vagyok, amire leginkább vágyom. És hogy ez így is lett? Mindjárt elmesélem.

"– A magány egy sötét űr, és azt a barátot keressük, aki fényt hoz bele."

A történet alapját egy kényszerházasság adja. Ildikó, a király elárvult unokahúga arra készül, hogy feleségül menjen a kai herceghez, Brishenhez. A lány tudja, hogy ez a kötelessége, nemesi sarjként muszáj érdekházasságot kötnie, de az, hogy egy idegen, nem emberi lénnyel kösse össze az életét, s jó hitvesként háljon vele, mérhetetlen undorral tölti el. Így hát az esküvő előtti órákban kiszökik a kertbe, hogy kicsit rendezhesse a gondolatait, ám ott belebotlik egy kai férfibe. Diplomáciai okokból Ildikó úgy dönt, nem visít fel félelmében, hanem inkább beszélgetést kezdeményez az idegennel, ami végül egy őszinte, viccelődős diskurzussá alakul. A férfi persze nem más, mint Brishen, aki épp úgy undorodik az emberektől, mint leendő arája, mégis jó érzéssel tölti el a gauri lány kedvessége és nyers őszintesége.
A regény alapját tehát Ildikó és Brishen kényszerházassága adja, azzal a csavarral, hogy mind a frigy, mind pedig a két fél roppant intelligensen, kötelességtudóan áll ehhez az egészhez, ami üdítő újdonságnak mondható. 
Brishen rég elfogadta, hogy bátyja a trónörökös, ő pedig csak egy bábu, aki úgy szolgálja népe javát, ha politikailag megfelelő érdekházasságot köt, s ugyanígy van ezzel Ildikó is. A lány számára egy percig sem kérdés, hogy nemesi sarjként mi a vele szemben tanúsított elvárás. Ennélfogva egyikük részéről sincs ellenkezés, nyávogás vagy hiszti. Ami van, az őszinteség és tisztelet. Ildikó és Brishen legelső perctől kezdve végtelenül őszintén, nem kertelve, mégis tisztelettudóan kezeli a másikat, ami jócskán meglepett. Általában az ilyen elrendezett házasságok kéz a kézben járnak a páros ellenséges viselkedésével, de itt erről szó sincs. Persze egyikőjük sem rejti véka alá, mennyire visszataszítónak látja a másikat, ám ahelyett, hogy ez haragot szülne, jót nevetnek rajta.
A regény nagy részét Ildikó és Brishen ismerkedése alkotja, a fókusz teljes mértékben rajtuk van, és azon, ahogy megpróbálják megismerni a másik nemzetet, fajt és kultúrát, s mindezt el is fogadni. Mert bizony mind a ketten idegennek és visszataszítónak látják egymást, Brishen számára furcsa az emberek tengeri herkenytűkre hasonlító bőrszíne, a kocka fogaik, nem is beszélve a lovakéhoz hasonló, önálló életet élő-forgó-mozgó szemgolyójukról, míg Ildikóra taszítóan hat a kai-ok szürkés árnyalata, fenevad fogsora és körme, na meg egyszínű szeme. Elsőre lehet, hogy ez apróságnak tűnik, de véleményem szerint sokat hozzátesz a történethez az, ahogyan ezeket az alapvető testi adottságokat látják és próbálják megszokni a másikon, majd egyre jobban elmélyednek egymás kultúrájában-szokásaiban, kezdve az étkezéssel. 
Felmerül viszont a kérdés, hogy ha ennyire nagy az összhang és ennyire jól kijön egymással az újdonsült pár, mégis mi adja a cselekmény izgalmi faktorát. Nos, nem fogok zsákbamacskát árulni. A Ragyogás egy sorozat első része, s mint ilyen, inkább alapozó jellegű, ahol az olvasó megismerheti a világot, annak működését, szereplőit, és belekóstolhat a majdani konfliktusba. A történet jelentős részében az új otthon és család játssza a főszerepet, ami persze nem mentes drámáktól - ugye mindenki hallott már a rettegett anyósokról... na hát Ildikónak is kijut egy nem túl baráti anyós, aki jócskán megnehezíti az életét. Emellett pedig végigkövethetjük, ahogy Brishennel szép lassan barátokká válnak, majd felfedezik a másik valódi szépségét. De megnyugtatásul elárulom, hogy azért ennél többet is nyújt ez a kötet, csak inkább a hosszúra nyúlt felvezető után. 

Mindezeket figyelembe véve úgy vélem, a Ragyogás egy igazán formabontó, szerethető történet, ami magával ragadja az olvasóját. Szívből ajánlom mindenkinek, akinek elege van már a klisékből, szereti a humort, ugyanakkor olvasna valami egyszerű, gyors, kedvelhető fantasy-t. Ja és azt mondtam már, hogy vannak magyar vonatkozásai? Akadnak nevek, kifejezések és elnevezések, amik magyar eredetűek. Próbáltam rákeresni, hogy a szerzőnek vannak-e magyar gyökerei, de sajnos nem jártam sikerrel. Még. Remélem, egyszer kiderül, minek köszönhetőek ezek az apróságok, amik a mi szívünket extrán megdobogtatják. Mindenesetre én a magam részéről nagyon szerettem a Ragyogást és alig várom a folytatást!


Pontszám: 5/4
Kedvenc szereplő: Ildikó, Brishen
Kedvenc jelenet: az első találkozás
Negatívum: valami pici fűszer hiányzott
Borító: 5/5
Sorozat: Wraith Kings #1
Megtetszett? Vidd haza!




Nyereményjáték


A Ragyogás című Anassa Könyvek által kiadott regény két főszereplője Brishen, a kai férfi és Ildikó, a gauri hölgy. Legelső találkozásuk nem éppen az udvarlásról szól, inkább sikerült szórakoztatóra. A kiadó honlapján megtalálható beleolvasóban ezt bárki el is olvashatja, úgyhogy mostani játékunkban a beleovasóból teszünk fel minden állomáson kérdéseket.
Figyelem, a kiadó csak magyarországi címre postáz; a nyertesnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ellenkező esetben automatikusan újat sorsolunk!


Mit tett volna Ildikó, ha Brishen kimászik az ágya alól?




Nézzetek be a többi állomásra is

07/07 This is My (Book) Universe
07/11 Insane Life
07/13 Kelly és Lupi olvas
07/14 Dreamworld

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése