2023. február 27., hétfő

Amie Kaufman & Ryan Graudin - A pislantások közötti világ


A Könyvmolyképző Kiadó jóvoltából hazánkban is megjelent Amie Kaufman és Ryan Graduin közös regénye, A pislantások közötti világ. Ennek örömére a Blogturné Klub bloggerei bemutatják a két unokatestvér, Marisol és Jake hihetetlen kalandokkal és élményekkel teli utazását egy olyan varázslatos világban, ami az elveszett dolgoknak, lényeknek, embereknek ad otthont.
Kövessétek a turnét, és nyerjétek meg a kiadó által felajánlott nyereménykönyv egy példányát.
 
 
Amie Kaufman & Ryan Graudin: A pislantások közötti világ
 
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
ISBN: 9789635974504
Oldalszám: 280 oldal
Fordító: Papolczy Péter

Fülszöveg:
Hova ​kerül mindaz, ami eltűnik ebből a világból? A fél pár zoknik, az elsüllyedt városok, a kihalt őshüllők?
Marisol és Jake vonzza a kalandokat. Ezt néhai nagymamájuknak köszönhetik, a legendás utazónak és kincsvadásznak. Amikor Nana halála után a kiterjedt család még egyszer összegyűlik a nagymama tengerparti otthonában, a két unokatestvér belevág egy rendkívüli utazásba. Egy térkép alapján, amit a házban találnak, titokban kihajóznak egy közeli világítótoronyhoz – és egy másik világban találják magukat.
A Pislantások közötti világ varázslatos hely, itt lyukad ki minden, ami a mi világunkban elveszik. Jake és Marisol lépten-nyomon olyan emberekbe és tárgyakba botlik, akikről és amikről a történészek nem tudják, hova tűntek. Mint például Amelia Earhart pilóta vagy az elsüllyedt Atlantisz. De a férfi, aki a hazatérésük kulcsa lehetne, nem akarja, hogy megtalálják őt, és ha a gyerekek nem kerítik kézre gyorsan, örökre az elveszettek világában ragadhatnak.
Vessz el te is e csodás világban!

Saját véleményem:
Amie Kaufman neve a hazai olvasók számára is ismerősen csenghet a Lehullott csillagok, valamint az Aurora-ciklus kapcsán, most pedig hazánkban is megjelent Ryan Graduinnal közösen írt regénysorozatának első része, A pislantások közötti világ - mely tulajdonképpen nyugodtan kezelhető standalone kötetként is.

"- Az emlék nem teher - ébredt rá -, hanem útitárs. A fájdalmas is. (...) Nem muszáj minden emléket megtartani, de nem is lehet csak úgy megszabadulni tőlük. Még akkor sem, ha rázós az út."

A történetet két unokatestvér, Marisol és Jake narrációja által követhetjük végig onnantól kezdve, hogy családjaikkal együtt megérkeznek elhunyt nagymamájuk házába, amit eladás előtt ki kell üríteniük. Míg a népes família még egyszer utoljára összegyűlik, hogy együtt dobozolják be Nana emlékeit, a két gyerek rábukkan egy fotó mögé rejtett, különleges térképre, mely a közeli világítótoronyhoz vezet. Noha Jake eleinte vonakodik, Marisol menni akar, szeretne még egyszer utoljára részesülni a nagymamája által hátrahagyott kalandból, miközben titkon azt reméli, Nana akkora értékű kincset rejtett el számukra, amiből fedezni tudják háza költségeit, és nem kell majd eladniuk azt. 
Az unokatestvérek azonban akaratukon kívül átkerülnek egy másik, furcsa világba, amit  mindenki Pislantások közötti világként emleget, és ahol csupa olyan dolog, tárgy, személy, épület és hely van, ami a mi világunkból elveszett. Ókori egyiptomi uralkodók, kihalt állatok, történelmi személyek és egy őrjítően izgalmas kaland vár rájuk, mely során kézre kell keríteniük egy gazfickót, ha haza akarnak jutni.

Bevallom, elsőre a részletgazdag borító miatt figyeltem fel a történetre, amit tovább tetézett az izgalmasnak hangzó fülszöveg, olyannyira, hogy alig vártam, hogy végre belekezdjek az olvasásba. Eleinte viszont nem ment könnyen, kissé nehézkesen haladtam vele, ám onnantól kezdve, hogy a srácok átkerültek a másik világba, szinte ittam a sorokat.
Kifejezetten tetszett az az elgondolás, miszerint különféle okok miatt elveszhetnek emberek, állatok, lények, tárgyak, épületek, helyek, hogy aztán egy olyan köztes világban rekedjenek, mint a Pislantások közötti világ. Ráadásul annak a lehetősége is igazán megragadott, hogy ezt a világot, akár mi magunk is észlelhetjük, amikor úgy érezzük, a szemünk sarkából láttunk valamit, ám amikor odanézünk, már nincs is ott semmi. (Talán ti is tapasztaltatok ilyet.) És bár meglehet, hogy mindez apróság, sokkal közelebb hozza a történetet hozzánk, olvasókhoz. Azt azonban fontosnak tartom megjegyezni, hogy a köteten lévő vörös pötty megtévesztő, A pislantások közötti világ ugyanis egy ízig-vérig middle grade regény, annak minden gyermeki kalandosságával és könnyedségével. Persze a háttérben nagyon is komoly üzenetek rejlenek, Marisol és Jake kalandja mégis ütemes, laza, sodró lendületű. Na meg persze egyszerre hihetetlen és varázslatos!
Olyan volt számomra ez a történet, mint egy összetömörített, mindennel felturbózott időutazás, ami minden szürrealitása ellenére elképesztett: egyszerre barangolhattam fagyos bazárokban, fedezhettem fel elveszett, vízalatti világokat, hogy aztán Nefertiti vendégszeretetét élvezzem az izzasztó dzsungeltúra előtt, miközben nem kevésbé híres barátokat és útitársakat szerzek, mint Amelia Earhart vagy a már kihalt tasmán tigris. És ha kedves olvasó úgy érzed, hogy már most zsong a fejed, elárulom, hogy mindez csak a jéghegy csúcsa! Kalózok, megalodonok, dinoszauruszok, mitológiai lények és sok más vár rád Mari és Jake oldalán.

A pislantások közötti világ egy igazán pergő cselekményű, kalandokban bővelkedő versenyfutás az idővel és az érzelmekkel, mely során nem kisebb a tét, mint két gyerek hazajutása. A szerethető kis főhősökre számos próbatétel vár, melyek során egyetlen szusznyi pihenésre sem marad idő, mielőbb kézre kell keríteniük a szélhámost, aki átverte őket és azon munkálkodik, hogy összeroppantsa az elveszettek birodalmát. Kultúrákon, történelmen és a józan ész határain átívelő történet ez, amit a Marival és Jake-kel hasonló korú tizenéves gyerekek épp úgy élvezhetnek, mint az érettebb korosztály. A sok-sok történelmi személy, helyszín, esemény okán minden korosztálynak más élményt kínál: attól függően, mennyire van képben az adott dolgokkal. Aggodalomra azonban semmi ok, a kötet hátulján mindenre van kellő mennyiségű és minőségű magyarázat. Szóval kalandra fel!
Nem mondom, hogy életem könyve, ettől függetlenül nagyon szerettem ezt a végtelenül tanulságos, bájos és izgalmas könyvet, ami kiszakított a hétköznapok sivárságából és varázslattal burkolt körbe.


Pontszám: 5/4
Kedvenc szereplő: Jake, Marisol, Amelia Earhart, Sydney
Kedvenc jelenet:
Negatívum: -
Borító: 5/5
Sorozat:
Megtetszett? Vidd haza!




Nyereményjáték


A Pislantások közötti világ egy varázslatos hely, ott lyukad ki minden, ami a mi világunkban elveszik. Mostani játékunk során pedig mi másé is lehetne a főszerep, mint a történetben fontos szereppel bíró elveszettek megtalálásáé? Minden állomáson olvashattok egy hosszabb-rövidebb leírást a keresendő személyről, lényről, helyről vagy épületről, nektek pedig nincs más dolgotok, mint kitalálni, kire-mire gondoltunk és beírni a rafflecopter doboz megfelelő sorába.
Figyelem, a kiadó csak magyarországi címre postáz; a nyertesnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ellenkező esetben automatikusan újat sorsolunk!


Ókori egyiptomi királyné volt a XVIII. dinasztia idején, Ehnaton fáraó felesége. Mellszobra az ókori egyiptomi művészet egyik legismertebb alkotása A királynét számos rejtély övezi, sem származásáról, sem haláláról nem tudni pontosat; temetkezési helye nem ismert, múmiáját sem sikerült azonosítani.




Nézzetek be a többi állomásra is

02/27 Dreamworld
03/03 Hagyjatok! Olvasok!
03/05 Sorok Között
03/01 Spirit Bliss Sárga Könyves út - Idézetek

2023. február 22., szerda

Lily King - Írók és szerelmek


Újabb szépséges KULT kötet jelent meg a 21. Század Kiadónál, ráadásul páratlan, élfestett kiadásban. Tartsatok bloggereinkkel, hogy megtudjátok, mit gondolnak erről a New York Times bestsellerről – nem mellesleg egy szerencsés játékos megkaparinthatja a kiadó által felajánlott nyereménypéldányt is!
 
 
Lily King: Írók és szerelmek
 
Kiadó: 21. Század Kiadó
ISBN: 9789635682768
Oldalszám: 288 oldal
Fordító: Nemes Anna

Fülszöveg:
Casey hatalmas szerelmi csalódás után tér vissza Massachusettsbe. Nemrég vesztette el édesanyját, döbbenetes sokk-ként éri a fájdalom, magányos, pincérnőként dolgozik egy harvardi elitétteremben, és egy nyirkos szobát bérel. Harmincegy évesen élete egyetlen értelmét a kreativitás jelenti, már hat éve dolgozik a regényén. Úgy érzi, az útkeresés éveinek már le kellett volna telniük, vele ellentétben kortársai már felnőttek, tudják, mit akarnak.
Egyik este megismerkedik egy jóképű, kedves fiúval, név szerint Silasszal. Aztán pár héttel később megjelenik az étteremben Oscar, akinek két kisfia van. Oscar idősebb, a feleségét gyászolja, de a pályája már sínen van. Casey hirtelen egy szerelmi háromszög küszöbén találja magát, és tisztában van vele: ez a két nagyon különböző kapcsolat két tökéletesen eltérő jövő ígéretét hordozza.

Saját véleményem:
Lily King Írók és szerelmek c. kötetével bővült a 21. Század Kiadó Kult könyvek sorozata, mely nem csak izgalmas élfestésével, hanem hívogató fülszövegével is olvasásra csábítja az embert. S pontosan ez utóbbi volt az, amiért én is olvasni akartam; úgy éreztem, ez a könyv nekem és bizonyos mértékben talán rólam is szól. 
Valószínűleg ezzel nem vagyok egyedül: sok kortársam küzd a megfeneklés problémájával, azzal, hogy a környezetétől eltérően úgy érzi, elmúlt harminc, mégsem tud semmit felmutatni - semmit, amit a társadalom elvárna.

"Nem azért írok, mert mondanivalóm van. Azért írok, mert ha nem írok, akkor még rosszabb minden."
 
Casey, a történet harmincegy éves hősnője úgy érzi, megfeneklett az élete. Elvesztette édesanyját, tönkrement a párkapcsolata, pincérnői állásából alig tudja fedezni a törlesztőrészleteit, a regényével pedig sehogy sem halad, míg egykori barátai élete sínen van. Sokunk számára ismerős helyzet ez, és annak ellenére, hogy a sztori a kilencvenes években játszódik, jelenleg is igen aktuális témákat feszeget - olyanokat, melyekkel könnyű azonosulni, megérteni vagy épp átérezni őket. Pontosabban könnyű lenne, ha a regény valóban erre fókuszálna, és nem csapongana.
Nem fogok hazudni, rettentően vártam ezt a könyvet, néhány oldal után azonban világossá vált, hogy nem passzolunk össze. Nem állítom, hogy rossz/nem jó, egyszerűen csak arról van szó, hogy a szerző stílusa nem való mindenkinek. Az Írók és szerelmek egy kusza, el-elkalandozó, nem kifejezetten fókuszorientált regény tele végtelen hosszúságú leírásokkal, feleslegesnek érződő eszmefuttatásokkal, amiket bizonyos időközönként megtör valamiféle szürreális tett vagy gondolat. (Kitty cicától azóta is rosszul vagyok.)
A nagyobb probléma viszont az, hogy a főszereplő ide-oda csapongó gondolatai elveszik a lehetőséget attól, hogy megismerjük magát a karaktert. Casey mindvégig távol marad az olvasótól, és ez bizony jócskán megnehezíti akár a kötődés, akár a szimpátia érzését, arról nem beszélve, hogy az út-, illetve önkeresés lenne a lényeg. És akkor még nem ejtettem szót a romantikáról, ami megint csak Casey önmaga megtalálását szolgálná, s valamiféle izgalmat csempészne a sztoriba azáltal, hogy válaszút elé állítja a főhőst: a fiatal, hasonló ambíciókkal és élethelyzettel rendelkező fiút vagy az idősebb, kétgyerekes. ámde sikeres apukát választja majd?

Bármennyire is fáj leírni: az Írók és szerelmek nem nekem szólt. Fontos üzenetet közvetít, ám a szerző stílusa, megoldásai és egyéb furcsaságai számomra unalmassá, sőt... mondhatni kínkeservessé tették az olvasást. Amennyire vártam, éppen annyira volt most gyötrelmes. És ezt őszintén sajnálom.
Lily King regénye nem való mindenkinek, de ha kedvelitek a kissé formabontó, alter, monologizáló és szerteágazó sztorikat, akkor könnyen lehet, hogy új kedvencre avattok képében.


Pontszám: 5/-
Kedvenc szereplő:-
Kedvenc jelenet: -
Negatívum: álom Kitty cicával és az érdes nyelvével
Borító: 5/5
Sorozat: -
Megtetszett? Vidd haza!




Nyereményjáték


Mostani játékunkat a KULT-könyvek köré építjük. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet valamely KULT-könyvből, a ti dolgotok pedig az, hogy beírjátok az adott könyv címét a Rafflecopter megfelelő dobozába.
Figyelem, a kiadó csak magyarországi címre postáz; a nyertesnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ellenkező esetben automatikusan újat sorsolunk!


„A szoba olyan csendes volt, hogy hallottam, ahogy megszakad a szívem, és ez úgy hangzott, mint amikor egy százszorszép szára kettétörik.”




Nézzetek be a többi állomásra is

02/17 Fanni’s Library
02/20 Könyv és más
02/22 Dreamworld

2023. február 20., hétfő

Christina Lauren - A lelkitárs-egyenlet


A 21. Század Kiadónál jelent meg az írópáros újabb nagysikerű története, A lelkitárs-egyenlet. Ha érdekel benneteket, hogy mit gondolnak bloggereink erről az érdekes romantikus könyvről, tartsatok velünk ezen blogturnénk során is, ráadásul tiétek lehet egy, a kiadó által felajánlott nyereménypéldány ebből a szépséges kötetből!
 
 
Christina Lauren: A lelkitárs-egyenlet
 
Kiadó: 21. Század Kiadó
ISBN: 9789635682836
Oldalszám: 366 oldal
Fordító: Lévai Márta

Fülszöveg:
Jess ​Davis gyermekét egyedül nevelő anya, aki boszorkányos ügyességgel mozog az adatok és statisztikák világában. De hiába a sok számítás és kalkuláció, egyvalamire nem tudja rávenni magát: hogy újra randizni kezdjen. Rengeteget dolgozik, hogy mindenük meglegyen, és az élete nem könnyű… ha őszinte akar lenni, igencsak magányos.
Jess értesül a Kromantika nevű, frissen felkapott társkereső cég ajánlatáról: adatbázist hoznak létre, hogy DNS-vizsgálat alapján találják meg mindenkinek a lelki társát. Ha ez igaz, akkor a Kromantika alapjaiban változtatja meg a társkeresést, hiszen valami egzaktra épít. Ezzel Jess is tud azonosulni.
Legalábbis azt hitte, hogy tud. A teszt ugyanis kimutatja, hogy Jess 98%-ban összeillik a Kromantika alapítójával, bizonyos dr. River Peñával. Jess ismeri dr. Peñát, ezt a merev, konok figurát, és kétségtelennek tartja, hogy nem ő a lelki társa. De a Kromantika pénzt kínál Jessnek arra az esetre, ha hajlandó jobban megismerkedni a cég alapítójával. Jess szkeptikus, de nincs abban az anyagi helyzetben, hogy visszautasítsa a nagyvonalú ajánlatot.
A 98%-os összeillés gyémánt fokozatú egyezést jelent. A cég promóciójában Jess és dr. Peña álompárrá válnak, ők az élő példa a Kromantika módszerének sikerességére. Miközben egyik repi rendezvényről a másikra rángatják őket, Jess lassan ráébred, belül talán másmilyen ez a tudós, mint amilyennek eddig hitte.

Saját véleményem:
A 21. Század Kiadó a Nem mézes hetek után újabb Christina Lauren kötettel örvendeztette meg a könnyed, romantikus történeteket kedvelő olvasókat. És bár a szerzőpáros neve hazai viszonylatban sem ismeretlen, jómagam ez idáig még nem kerültem közelebbi kapcsolatba velük. Bevallom, most se került volna rá sor, ha nincs az a gyönyörűséges élfestés, amivel a kiadó egy pillanat alatt levett a lábamról. Szerencsére, merthogy A lelkitárs-egyenlet egy édes-humoros-szenvedélyes kis lélekbonbon, amit kár lenne kihagyni.

"- River vonzó férfi. Csak a vak nem látja…. De olyan érzés beszélgetni vele, mint egy goromba, két lábon járó számítógéppel."

A kötet hősnője, Jess egy harmincadik életévébe lépő, egyedülálló édesanya, aki igyekszik talpon maradni, s biztosítani kislányának mindazt az anyagi-, mentális- és lelki jólétet, amit ő annak idején nem kapott meg részeges-drogfüggő anyjától. Napjait a gyereknevelés, munka, számlák kifizetése, valamint az önálló háztartás vezetése határozza meg, olyannyira, hogy saját szükségleteivel mit sem törődik. Nem úgy, mint kissé bohókás barátnője, aki nap mint nap randizásra biztatja. Bár Jess hallani sem akar erről, egy balul elsült munkatárgyalás, egy kínzó szülői értekezlet és egy borzalmas szülinap után mégiscsak beküldi mintáját a Kromantika nevű társkeresőcéghez, akik épp most készülnek betörni a piacra. Különlegességük, hogy DNS-vizsgálat alapján igyekeznek megtalálni ügyfeleik számára a legtökéletesebb partnert, ráadásul a többi randiapptól eltérően nem a gyors, könnyed numerákat helyezik fókuszba, hanem a lelki társi kapcsolatot.
Jess számára imponál, hogy a számok és a tudomány alapján közelítik meg a dolgot, vagyis olyasmi alapján, amiben ő maga is hisz és rajong, mégis meglepetésként éri, amikor üzenetet kap. A teszt kimutatja, hogy Jess kilencvennyolc százalékban összeillik a cég egyik alapítójával, az egész megálmodójával, vagyis azzal a mogorva, karót nyelt seggfejjel, aki hosszú ideje minden reggel 8:24-kor betér barátnőjével közös törzshelyükre egy americanoért. Ám mielőtt a nő kihátrálhatna ebből az egészből, a cég vezetői kecsegtető ajánlattal állnak elő: harmincezer dollárt kap, amennyiben megejt néhány randit Dr. River Peñával, és megpróbálják kideríteni, hogy a bevezetés előtt álló cég feltételezései valóban helytállóak-e velük kapcsolatban. Mit tehet egy szkeptikus, ámde egyedülálló anya, akinek gondoskodnia kell kislánya és nagyszülei jövőjéről? Igent mond. 

Őszintén bevallom, nem gondoltam volna, hogy én ezt ennyire élvezni fogom, már csak azért sem, mert igen nehéz újat mutatni a romantika zsánerében. A lelkitárs-egyenlet viszont egészen formabontó módon közelíti meg a témát: tudományosan próbál bizonyítani - eljátszva azzal a gondolattal, hogy vajon különféle vizsgálatok alapján meg lehet-e találni valaki tökéletes társát, azt, akivel biológiailag harmonizál? Ezzel tulajdonképpen kizárva mindennemű kockázatot. 
És hát nem pontosan erre vágyunk? Az Igazira, a Tökéletesre, aki mellett leélhetjük az életünket anélkül, hogy attól kellene rettegnünk, mikor megy tönkre a kapcsolatunk. Mennyivel egyszerűbb lenne beleköpni egy csészébe, majd várni pár napot, míg tálcán kínálják fel életünk párját, akivel aztán bármiféle kockázat nélkül vághatnánk bele a randizásba! 
Jól hangzik? Naná! 
Életszerű? Cseppet sem.
És ezt maguk a szereplők is számtalanszor megkérdőjelezik, számba véve az összes lehetőséget, magyarázatot, buktatót... közben pedig próbálják kideríteni, hogy egy olyan bonyolult és megfoghatatlan dologban, mint a szerelem, lehet-e létjogosultsága a biológiának.
 
A kötetben River testesíti meg a tudományt, míg Jess a racionalitást, a női erőt és érzékenységet, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy ez a történet érdekfeszítő és dinamikus legyen. 
Az ellentétek ugyebár vonzzák egymást, s ez itt tökéletesen érvényesül is. Mind a két szereplő eltérő világból származik, mások a prioritásaik, a fontossági sorrendjük: Jess elsősorban anya, számára az olyan hétköznapi dolgok fontosak, mint az anyagi javak kitermelése, a számlái befizetése, vagy épp maga a gyereknevelés, míg River egy egyedülálló tudós, akinek nincsenek anyagi gondjai, nincsenek kötöttségei, kötelezettségei, csak és kizárólag a szenvedélye: a tudományok. River első pillantásra egy merev férfi, Jess pedig egy túlhajszolt anyuka. Vagyis olyan személyek, akik jó eséllyel soha nem ülnének le egy asztalhoz, nemhogy párkapcsolatba kezdjenek. A történet és a karakterek által a szerzőpáros pedig tökéletesen rávilágít arra, mennyire felszínesek és előítéletesek is vagyunk mi, emberek. Ahelyett, hogy a dolgok mögé néznénk, elméleteket gyártunk, megbélyegezünk és utálunk másokat. Jelen esetben: Jess már-már utálja Americanot, River pedig átnéz a nőn, átlagosnak bélyegzi egészen addig, míg bele nem kényszerülnek a randizásba, és rá nem jönnek, mennyire vonzódnak a másikhoz, s hogy milyen elemésztő vágy fűzi össze őket. River és Jess között valósággal izzik a levegő, rendkívül energikus és elemi páros, bizsergető szexuális vággyal.
Nem mondom, hogy A lelkitárs-egyenlet egy tökéletes, kliséktől mentes regény, mert nem az, mint ahogyan a zsánerre jellemző túlzásoktól sem mentes, ugyanakkor képes szórakoztatni, kikapcsolódást nyújtani, mosolyt csalni az ember arcára, és olyan perspektívát kínálni, ami üde színfoltként jellemezhető. Igazi csajos olvasmány! Idejét sem tudom, mikor szórakoztam ennyire jól olvasás közben. Míg River és Jess párosáról olvastam, megszűnt körülöttem a külvilág, peregtek a lapok, és azt éreztem, hogy én ezt tényleg, őszintés és igazán élvezem.
Kimondom: egy chick lit könyvnek pont ilyennek kell lennie: habkönnyűnek, szórakoztatónak és perzselőnek. Szóval, ha szeretnétek minőségi módon kikapcsolódni, akkor szívből ajánlom A lelkitárs-egyenletet, és akkor is érdemes próbát tenni vele, ha szerettétek A szerelem képletét.


Pontszám: 5/4,5
Kedvenc szereplő: River, Jess, Fizzy, Nagyapa, Juno
Kedvenc jelenet: az első csók
Negatívum: -
Borító: 5/5
Sorozat: -
Megtetszett? Vidd haza!




Nyereményjáték


Mostani játékunk során arra vagyunk kíváncsiak, hogy mennyire ismeritek az írópárost és a könyveiket. Minden állomáson találtok egy-egy kérdést, nektek pedig nincs más dolgotok, mint a válaszotokat beírni a Rafflecopter megfelelő dobozába.
Figyelem, a kiadó csak magyarországi címre postáz; a nyertesnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ellenkező esetben automatikusan újat sorsolunk!


Az írópáros melyik könyve fog idén májusban megjelenni (angolul)?




Nézzetek be a többi állomásra is

02/07 Fanni’s Library
02/10 Veronika’s Reader Feeder
02/13 Csak olvass!
02/16 Hagyjatok! Olvasok!
02/19 Dreamworld
02/22 Sorok között
02/25 Deszy könyvajánlója