Hossz: 139 perc
Tartalom:
Beatrice Prior (Shailene Woodley) a nem túl távoli Chicagoban él, ahol a társadalom öt csoportra tagolódik, melynek mindegyike egy-egy erény kiművelését írja elő tagjai számára. Az emberek rájöttek, hogy a világban dúló háborúkért nem politikai ideológia, vagy vallási meggyőződés, hanem a személyiségben rejlő rosszra való hajlam okolható. A csoportok célja, hogy az emberekből kiirtsák azokat a tulajdonságokat, amik előidézhetnek egy újabb konfliktust. Az év egy bizonyos napján a 16 éveseknek el kell dönteniük, hova akarnak tarozni: a Bátrakhoz, az Őszintékhez, az Önfeláldozókhoz, a Barátságosakhoz, vagy a Műveltekhez. Egyetlen döntés, amely örökre megváltoztathatja sorsukat.
Beatrice a vizsga során szembesül különleges képességével: az Elfajzottak közé tartozik, akik egyetlen csoportba sem sorolhatóak. Egy szabályok uralta világban azonban ez a legveszélyesebb dolog, ami egy fiatallal történhet: ha kitudódik, az egyet jelent a halállal. A több hetes beavatása során számos félelmével, gyengeségével kell szembesülnie a fiatal lánynak, miközben titkolnia kell valódi kilétét. Amikor rájön, hogy az Elfajzottakat végleg ki akarják iktatni, olyan tettre szánja el magát, amely mindenki számára meglepetést okoz.
Saját véleményem:
Az elmúlt egy-két évben rengeteg könyvadaptációt láthattunk a moziban. Akadtak köztük olyanok, melyek egész jól sikerültek, de valljuk be, többségük inkább az egynek elment kategóriába tartozott. Óriási szükség volt már egy olyanra, ami megmutatja, hogy igenis lehet jövőjük a könyvekből készített filmeknek. Igen, A beavatott (stábja) megcsinálta!
Rettentően féltem (a Vámpírakadémia után pláne), hogy milyen lesz, ugyanakkor mindvégig hittem benne. A forgatás elejétől kezdve követtem a híreket, képeket, előzeteseket - ezeket többségében a blogon is megtaláljátok -, és már azokból leszűrhető volt, hogy minden a helyén van/lesz. Részemről a film marketingeseinek is óriási pluszpont azért, hogy nem ontották magukból az ízelítőket már hónapokkal a premier előtt. Szerintem ez nagyon jó döntés volt, hisz nem lőtték le magát a filmet.
Innentől kezdve viszont felhívom a figyelmeteket arra, hogy a beszámolóm inkább egy óda lesz a filmről, mintsem valódi értékelés. Ugyanis napok óta gondolkozom azon, milyen negatívumot hozhatnék fel róla. Biztos van benne, de én nem találtam. Úgy odaszegezett a székbe, hogy pislogni sem voltam képes, a végén pedig csak azt tudtam mondani, hogy "ez rohadt jó volt!".
A készítőknek sikerült megtalálni az aranyközéputat mindenben.
A film elején kapunk egy rövid kis narrációt Tristől, melyben elmeséli, hogyan élnek, milyen szabályokat követnek és, hogy milyen csoportokba osztva élnek. Ez a tendencia később is működik. Ha valami új dolog jön, amivel eddig még nem találkoztunk, akkor valamelyik karakter elmagyarázza. Mindezt úgy, hogy abszolút nem lóg ki a filmből, nem tűnik erőltetettnek, továbbá nincs elcsépelve vagy éppen túlnyújtva. Ebből kifolyólag azok számára is élvezhető és érthető, akik ez eddig nem olvasták a könyveket. (A hangsúly az eddigen van. Mozi után irány a könyvesbolt!)

Nos, azt kell mondanom, hogy a Divergent stábjának a lehető leghűbb adaptációt sikerült összehoznia. Minden benne van, ami kell. Csak és kizárólag olyan apróságokat hagytak ki, amik töltelékek voltak, és abszolút nem okoztak hiányérzetet. Ugyanez vonatkozik arra az egy-két átírásra is, amit eszközöltek.
Díszletek, helyszínek és jelmezek tekintetében számomra megdöbbentő volt, hogy ugyanazt láttam viszont a vásznon, mint amit anno Veronica Roth leírásai alapján elképzeltem. A kissé romos Chicago brutálisan jól nézett ki, akárcsak a Bátrak barlangja, vagy a Műveltek központja. De ilyen alapon megemlíthetném még a játszóteret az óriáskerékkel, a tetoválószalont, a kötélpályás beavatást, és így tovább. Szóval a látványvilág eszméletlenül ütős lett! És ha mindehhez hozzáadjuk a háttérzenéket... *sóhaj*
"Az egyetlen mód a társadalmunk túléléséhez, ha mindannyian tisztázzátok a jogos helyeteket."
Szereplők tekintetében mindenkiben pozitívan csalódtam. Amikor kiderült, hogy kik játsszák majd az egyes karaktereket, hát... maradjunk annyiban, hogy nem voltam teljesen elégedett. Viszont a Csontváros megtanított arra, hogy elsőre ne írjak le senkit, mert bizony a színészek okozhatnak óriási meglepetéseket, elvégre is nem hiába választották ki őket.
A Theo és Shailene közt lévő kémia pont olyan volt, amilyennek lennie kellett. Az elejétől kezdve érződött egy kis vonzalom, ami a cselekmények előrehaladtával fokozatosan nőtt, és a végére érte el a csúcspontját.
Tudom, hogy sokan kifogásolták a színészek közt lévő korkülönbséget, és ennek a számlájára írták, az erőteljesebb kémia hiányát. Ám azt nem szabad elfelejteni, hogy ebben a történetben egyébként sem a szerelemé a főszerep. Annál sokkal mélyebb dolgok húzódnak meg a háttérben. Tris és Négyes kapcsolata csak egy plusz szál. Arról nem is beszélve, hogy ők nem az a tipikus nyálas páros. A filmesek pedig ehhez mérten nem az ő románcukat helyezték előtérbe. Hozzáteszem, ez megint csak zseniális ötlet, mert így a pasik számára is emészthető ez az egész.
Shailene egyébként fantasztikus Tris. Látszott rajta, hogy igazán magáévá tudta tenni a szerepet. Mellesleg a maga természetességében gyönyörű lány. És annak dacára, hogy a legtöbb képen barnának tűnik a haja, a filmben szépen kijön, hogy ő bizony szőke.
Utolsóként Ericről mondanék pár szót, aki nem kifejezetten az a tipikus közönség kedvenc, mindazonáltal Jai brillírozott a bőrében. Olyannyira, hogy egyszerre tudtam volna képen törölni, és drukkolni neki, hogy még több szerephez jusson. Baromi jó negatív figura.

Noha nem szokásom külön méltatni a szinkront. most mégis megteszem, mert tudom, hogy a rajongók nem túlzottan örültek annak, hogy a hazai forgalmazó nem hagyta meg a színészek eredeti hangját. Én magam sem repestem a boldogságtól, de azt kell mondanom, korrekt lett. Természetesen nem közelíti meg az igazit, de hallottunk már ennél sokkal rosszabbat is. Például a Twilightnál. Itt azért igyekeztek olyan hangokat választani, amik illettek az adott szereplőkhöz. Négyeshez például kifejezetten jól passzolt Stefan Salvatore, még akkor is, ha ez most furának tűnik. Tris sem volt rossz - azért annyira nagyon jó sem -, de Eric telitalálatnak bizonyult. Mondjuk igencsak kikerekedett a szemem, amikor megszólalt Jack Sparrow (szinkron: Király Attila). Vártam, hogy rákezdjen a "Van egy üveg földem, van egy üveg földem"-re, ám ez sajnos nem következett be, viszont egy mindenki fegyvert fog mindenkire, Karib-tenger kalózai 2. jelenetet azért kaptunk vele. Viccet félretéve kibírható a szinkron. Sőt! :)
Összességében tehát azt tudom mondani, hogy egy lenyűgöző látványvilággal rendelkező, profi színészi játékkal megspékelt, izgalmas, pörgős, feszített tempójú filmet kaptunk, amiben végre nem a romantikát helyezték előtérbe. Mindemellett pedig kellően humoros.
Fiúknak, lányoknak egyaránt ajánlom. És azok is egészen nyugodtan megnézhetik, akik nem olvasták a könyvet, mert abszolút érthető lesz számukra is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése