2023. augusztus 31., csütörtök

Judy I. Lin - Méreggel átitatott varázslat


A Next21 Kiadó jóvoltából már olvashatjuk a tajvani írónő, Judy I. Lin debütáló regényét, a Méreggel átitatott varázslatot, amely egyike az ázsiai kultúrára épülő fantasyknak. Tartsatok bloggereinkkel, és ne feledjétek, hogy blogturnénk végén tiétek lehet a kiadó által felajánlott nyereménypéldány!
 
 
Judy I. Lin: Méreggel átitatott varázslat
 
Kiadó: Next21 Kiadó
ISBN:  9786156414816
Oldalszám: 382 oldal
Fordító: Weisz Böbe

Fülszöveg:
Korábban ​büszke voltam a kezemre. Most, ha megpillantom, csak arra tudok gondolni: ezzel a két kezemmel temettem el anyámat – így kezdődik ez a fiatal felnőtteknek szóló történet.
Nem elég, hogy elveszítette az édesanyját, Ning azzal is tisztában van: az ő hibája volt. Teát főzött, amelyről nem tudta, hogy méreg van benne – és az édesanyja ezt itta meg, ebbe halt bele. A tea, amiben méreg van, most Ning testvérét, Shut is elveheti Ningtől.
A lány értesül róla, hogy a teafőzés ősi, varázslatos művészetében mérik össze erejüket a királyság legnagyobb tudású teafőző mesterei, ezért ő is odautazik, hogy részt vegyen a versenyen. A győztes egy kívánságát a királykisasszony teljesíti – Ningnek talán ez az egyetlen esélye, hogy megmentse testvére életét.
A királyi udvart azonban csalárdság és ármányok szövik át – felbukkan egy jóképű, rejtélyes fiú, akinek megdöbbentő titkai vannak. Ning egyre mélyebben belekeveredik valamibe, és mire észbe kap, már nagyobb veszélyben van, mint testvére, Shu.

Saját véleményem:
Talán senki nem lepődik meg, ha azt írom, hogy a kötet külsejét látva, heves birtoklási vágyat éreztem iránta. Aztán amikor elolvastam a fülszövegét, már biztosan tudtam, éreztem, hogy nekem ezt mindenképpen olvasnom kell. Még akkor is, ha alapvetően távol áll tőlem az ázsiai kultúra. Kecsegtetőnek tűnt a palotabéli, ármánykodással átszőtt, teamágiára épülő történet. 

"Mindig van választásunk. Dönthetünk úgy, hogy felállunk, és azt tesszük amit helyes."

És ekkor jött a feketeleves. Éreztétek már úgy, hogy nem jó az időzítés? Hogy talán nem jó helyen és időben találkoztatok egy regénnyel? Mert velem most pontosan ez történt. Hatalmas lelkesedéssel vetettem bele magam az olvasásba, alig vártam, hogy magával ragadjon és messzi tájakra, szövevényes kalandok helyszínére repítsen, de sajnos nem így történt. Sőt! Alig haladtam vele, háromoldalankét leragadt a szemem, és még az is megesett, hogy elaludtam rajta. Holott egy magas minőségű, érdekes történetről van szó, aminél nem csak a szerző, hanem a fordító is dicséretet érdemel. Épp ezért engedjétek meg, hogy kissé rendhagyó módon, két oldalról közelítsem meg most ezt a beszámolót. Mert bár a találkozásunk nem úgy sült el, ahogy, pontosan látom, érzem, mennyire erős műről van szó. Olyanról, amihez nem árt lelassulni, megnyugodni és átszellemülni, engedni, hogy a maga ritmusában húzzon be. 

A történet középpontjában Ning áll, egy gyógyító család legkisebb lánya, aki egész életében arra készült, hogy apjához hasonlóan gyógyító váljék belőle, míg nővére, Shu anyjuk teamesterségét volt hivatott kitanulni. Egy olyan szakmát, amit átitat a mágia, ugyanis a teamester szinte bármit képes elérni főzeteivel. Csakhogy egy mérgezett teának köszönhetően Ning anyja életét veszíti, nővére pedig lassan haldoklik. Hősnőnk számára egyetlen lehetőség marad, mégpedig az, ha tanítványnak kiadva magát a királyi udvarba megy, és részt vesz azon a versenyen, ahol a királyság legjobb teafőző mesterei mérik össze tudásukat. A győztes jutalma pedig akár életet is menthet.
Ning dolgát tovább nehezíti, hogy távol a palotabéli ármánykodástól nőtt fel, nincs tisztában azzal, mennyi veszély húzódik a csillogás mögött. Ráadásul egy rejtélyes fiú is felbukkan, aki csak tovább gabalyítja a szálakat. 

A Méreggel átitatott varázslat egy minden ízében különleges történet, a szerző hangja kiforrt, míg a regény jól felépített, szereplői kedvelhetőek. Történetvezetése kissé lassú, ugyanakkor jól idomul az ázsiai kultúrához. A különlegességét viszont egyértelműen a teamágia jelenti. A teáknak ősidők óta nagyon sok nép és népcsoport tulajdonít mindenféle tulajdonságot, amit Judy I. Lin továbbgondolva egy egészen elképesztő szálat hozott létre. Sokféle mágiával találkoztam már olvasmányaim során, de olyannal, amiben a teafőzés sorsdöntő dolgokra volt hivatott, még sosem. 
Ezenkívül a palotabéli élet, a verseny, annak résztvevői, valamint az olvasó számára első perctől nyilvánvaló rejtélyes fiú személye is rengeteg izgalommal kecsegtet. Míg Ning egy talpraesett, merész lány, aki nyilvánvaló hátrányai dacára is kitart álmai mellett.
Természetesen joggal merül fel a kérdés, ha mindezt így gondolom, miért szenvedtem vele, s miért nem sikerült haladnom vele... A választ nem tudom, de azt igen, hogy a Kegyetlen herceggel épp ugyanígy jártam, azóta pedig imádom. Egyszerűen van olyan, hogy az időzítés nem alkalmas. Fogadjátok hát meg a tanácsomat, és akkor vágjatok bele, ha sikerül hozzá lelassítani az elméteket, testeteket, és képesek vagytok ugyanúgy finoman csordogálni, mint a kannából kitöltött tea. 


Pontszám: 5/5
Kedvenc szereplő: Ning
Kedvenc jelenet: spoilered
Negatívum: lassú felvezetés
Borító: 5/5
Sorozat: A tea könyve #1
Megtetszett? Vidd haza!




Nyereményjáték


Nem titok, hogy a történetben nagy szerepet kap a teakultúra, és ezen turnénk játéka is erre a témára épül. Minden állomáson megtaláljátok egy növény hiányos elnevezését, a ti feladatotok pedig kitalálni, hogy melyik növényre gondoltunk, valamint beírni a helyes megfejtést a Rafflecopter megfelelő dobozába!
Figyelem, a kiadó csak magyarországi címre postáz; a nyertesnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ellenkező esetben automatikusan újat sorsolunk!


c _ _ _ af _ rk




Nézzetek be a többi állomásra is

08/20 Fanni’s Library
08/26 Utószó
08/30 Dreamworld

2023. augusztus 27., vasárnap

Serena Valentino - Kitör a frász!


A Manó Könyvek jóvoltából megjelent Serena Valentino Disney - Villains sorozatának legújabb kötete, a Kitör a frász!, melyben Szörnyella életével ismerkedhetünk meg. Ennek örömére a Blogturné Klub bemutatja ezt az egyedi, memoár stílusban megírt regényt, amelyből kiderül, hogy minden gonoszok legrosszabbikának története talán nem is annyira fekete és fehér, mint az általa oly nagyon áhított dalmata bunda.
 
 
Serena Valentino: Kitör a frász!
 
Kiadó: Manó Könyvek
ISBN: 9789635843763
Oldalszám: 288 oldal
Fordító: Halmai Gergely

Fülszöveg:
Bizonyára mindenki úgy gondolja, hogy jól ismeri Szörnyella történetét: egy boldog pár, két hűséges kutya, tizenöt csupa pötty kutyakölyök - és egy nő, akinek minden vágya, hogy csodás szőrmét készítsen ezeknek a kiskutyáknak bundájából. Sőt, London összes kis dalmatája kell neki, mind a százegy.
De mégis ki ez az ördögi nőszemély? Az emlékezetes autóbaleset, a kutyák elrablása, és a szőrmebundák mániákus imádata előtt volt egy másik Szörnyella. Őt ismerhetjük meg ebből a történetből, amit a saját szavaival mesél el.
Mert még a legelvetemültebb gonosztevőknek is vannak őszinte barátaik, igaz szerelmeik és nagyratörő álmaik. Hiszen a világon semmi sem egyszerűen fekete és fehér.
A nagy sikerű, izgalmasan sötét hangvételű sorozat legújabb részében maga Szörnyella, a dalmaták rettegett réme kalauzolja el az olvasót a bonyolult női barátságok, az anya-lánya kapcsolat és a pusztító vágyak világába.

Saját véleményem:
Hetedik kötetéhez érkezett Serena Valentino Gonosztevők c. sorozata, melynek mindegyik részében egy újabb Disney antihős múltját ismerhetjük meg. A Kitör a frász! azonban több szempontból is rendhagyó eleme a szériának, ugyanis amellett, hogy teljesen független a tündérmesei világtól (s ezáltal a gonosz nővérektől is), egyfajta fiktív memoárként is szolgál, melyben maga Szörnyella meséli el a történetét.

"Különböztesd meg magad."

A korábbi részekkel ellentétben a Kitör a frász! kizárólag főszereplőjére fókuszál, melynek következtében sokkal követhetőbb és feszesebb a történetvezetés, ezáltal pedig maga a regény is jóval tartalmasabb, na meg élvezhetőbb. Szörnyella esetében szükség is volt erre, hisz egy igazán összetett és sokrétű karakterről van szó, nem véletlenül hívják a gonoszok legrosszabbikának. Ezt az álmemoárt olvasva azonban hamar világossá válik az olvasó számára, hogy a De Frász család utolsó leszármazottja gonoszság helyett inkább egy sor érzelmi és mentális problémával küzdő nő, akinél nagyon sok érzelmi mélypontot követően elszakadt az a bizonyos cérna... Ahhoz azonban, hogy megértsük, mi is vezetett kilencvenkilenc dalmata kölyök elrablásához, Szörnyella fiatalkoráig kell visszarepülnünk, egészen az 1900-as évek második harmadáig, amikor is az ifjú Szörnyella napjai fénypontját az anyjával tölthető egy órája jelenti. A lány számára ugyanis a rideg, közömbös anya jelképezi a tökéletességet. Lady De Frász egyfajta példaképként funkcionál gyermeke számára, olyasvalakiként, akit nem csak rajongva imád, hanem tisztel és fel is néz rá, s akinek élete során mindig meg akar felelni. Szörnyella életét tehát kezdettől fogva az anyja figyelme és szeretete utáni vágyódás határozza meg. Olyan vak buzgalommal lesi anyja kegyeit, ami minden észérvnek ellentmond. Serena Valentino ezt a több éven-évtizeden átívelő, önromboló folyamatot mutatja be, végigvéve azokat az állomásokat, amik egyre közelebb taszítják Szörnyellát a tévképzetes őrülethez. A regény során láthatjuk, miként válik egy édes, elkényeztetett kislányból, álmodozó kamasz, majd hogyan fordul át mindez arroganciává, s sértettségé, legvégül pedig őrületté. 
Roppant szomorú, tanulságos, egyben érdekfeszítő történet, amin hatalmasat csavar a memoár vonal. Ahogy korábban említettem, mindent Szörnyella elmesélésében olvashatunk, ez pedig óhatatlanul azzal jár, hogy Lady De Frász, mint pozitív figura tűnik fel, míg a valóban segítő szándékú barátok, alkalmazottak, megbízottak fordítva. Roppant különleges és egyedi megoldás ez, de ami a legjobb: működik. Míg Szörnyella mesél, mi úgy érezhetjük magunkat, mint azok, az életét meghatározó félig-meddigek, akik mindig lesajnáló pillantásokkal tekintettek rá, ha a családjáról volt szó. 
Ám nem csak ez a különleges formátum, hanem a történelmi korszak és Anita barátnőként való beemelése is rengeteget ad mind a regény hangulatához, mind tartalmi értékeihez. 

Mindent összevetve, nekem talán ez a rész tetszett legjobban. Sötét, komor, ugyanakkor érzelmekkel teli történet, ami emberközelibbé varázsolja Szörnyellát. Van benne egy csipetnyi mágia, pontosabban annak sejtetése (ugye, nem gondoltátok, hogy teljesen elszakadunk a nővérektől vagy Tulipánt kisasszonytól?), mégis megmarad a realitás talaján. Szívből ajánlom bárkinek, aki szeretne egy búskomor, szívfacsaró mesét olvasni arról, hogy mire képes a szeretetéhség és megfelelési kényszer, az, amikor kétségbeesetten vágyunk mások figyelmére és szeretetére. Plusz jó hír, hogy kivételesen önállóan is olvasható ez a rész.


Pontszám: 5/5
Kedvenc szereplő: Szörnyella, Anita, Jackson, Mrs. Baddeley. Miss Filgran, Lord De Frász
Kedvenc jelenet: karácsonyi ünneplés
Negatívum: -
Borító: 5/5
Sorozat: Gonosztevők #7, önállóan is olvasható
Megtetszett? Vidd haza!




Nyereményjáték

A regény során többször is előkerül Jane Austen és az ő munkássága, ezért mostani játékunk során arra vagyunk kíváncsiak, ti mennyire ismeritek azt. Minden állomáson olvashattok egy idézetet, nektek pedig nincs más dolgotok, mint megfejteni, melyik művéből származik, majd a címet beírni a rafflecopter doboz megfelelő sorába.
Figyelem, a kiadó csak magyarországi címre postáz; a nyertesnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ellenkező esetben automatikusan újat sorsolunk!


“A büszkeség inkább azzal függ össze, hogy mi a véleményünk önmagunkról, a hiúság azzal, hogy milyen legyen rólunk mások véleménye.”




Nézzetek be a többi állomásra is

08/27 Dreamworld
08/29 Szembetűnő
08/31 Csak olvass!
09/02 Utószó

2023. augusztus 15., kedd

Ali Hazelwood - Utálom, hogy szeretlek



Ali Hazelwood ezúttal három történettel kedveskedik magyar olvasóinak!
A nemrég megjelent, Utálom, hogy szeretlek című kötetben három zseniális mérnöknőről olvashatunk, akik igyekeznek helytállni a munkájukban, és legnagyobb meglepetésükre váratlanul rájuk talál a szerelem is.
Tartsatok bloggereinkkel, és ismerkedjetek meg Marával, Sadievel és Hannahval, de ne felejtsetek el játszani se, hiszen a Maxim kiadó jóvoltából egy szerencsés olvasónk a turné végén megnyeri a könyvet!
 
 
Ali Hazelwood: Utálom, hogy szeretlek
 
Kiadó: Maxim Kiadó
ISBN: 9789634996439
Oldalszám: 386 oldal
Fordító: Stier Ágnes

Fülszöveg:
Mara, ​Sadie és Hannah elsősorban barátnők és főleg kutatók. Bár tudományterületük a világ más-más szegletébe szólítja őket, mindhárman egyetértenek az egyetemes igazsággal: az ellentétek vonzzák, a riválisok pedig tűzbe hozzák egymást…
Egy FEDÉL ALATT
Környezetmérnökként Mara mindent tud az ökoszisztémák érzékeny egyensúlyáról: egyensúlyra van hozzájuk szükség. És hogy senki ne nyúljon a termosztáthoz. És senki ne lopja el a másik kajáját. Valamint más szabályokra is, amikről Liamnek, a lakótársának és egyben alávaló, nagy olajcégnél dolgozó jogásznak fogalma sincs.
Két EMELET KÖZÖTT
Mérnökként logikusan gondolkodva Sadie tudja, hogy elvileg hidakat kellene építenie. Viszont a STEM tudományos világában dolgozó nőként azt is tudja, hogy a körülmények változhatnak, és amikor az ember órákra bent ragad egy parányi New York-i liftben azzal a férfival, aki összetörte a szívét, joga van porig égetni azt az izmos, szőke hidat.
FagyPONT ALATT
Ian sok minden Hannah számára: gonosztevő, aki megpróbálta megvétózni az expedícióját, és tönkretenni a karrierjét; istenien szörnyű álmainak főszereplője… de hős sosem volt. Fagyos szíve azonban felolvad, amikor sebesülten és elhagyatottan fekszik az Északi-sark egyik távoli kutatóállomásán, és csak régi riválisa hajlandó elindulni a veszélyes mentőakcióra.

Saját véleményem:
Ha tudományos környezetben játszódó, cuki romantikust keresek, Ali Hazelwood neve az első, ami eszembe jut. Történetei tökéletes kikapcsolódást biztosítanak amennyiben az ember valami könnyed olvasmányra vágyik és nincsenek túl nagy igényei... Ugyanis Ali Hazelwood az a szerző, aki minden egyes regényénél és novellájánál ugyanazzal a jól bejáratott alappal dolgozik, de teszi mindezt olyan sodró lendülettel, ami valósággal magával rántja az olvasót.

"Szeretlek! – gondolom. És gyanítom, hogy te is szeretsz. És alig várom, hogy bevalljuk egymásnak. Alig várom, hogy kiderüljön, mi jön ezután."

Az Utálom, hogy szeretlek cím egyébként nem csak a kötethez való viszonyomat, hanem az abban szereplő novellák felállását is remekül jellemzi. Mindhárom sztori az ellenségekből szerelmesek trope-ra épül, s közös pontjuk a három főszereplő lány barátsága. Vagyis adott három barátnő, akiket a tudományterületük elszakít egymástól,  s a világ három különböző pontjára űz. 
Elsőként Marával, a környezetmérnökkel ismerkedünk meg, aki újdonsült lakótársával bonyolódik incidensbe. Őt követi Sadie, a mérnök, aki legnagyobb ellenségével szorul be a liftbe, legvégül pedig Hannah, az Északi-sarkon dekkoló barátnő indul mentőexpedícióra riválisáért. Három tudományterület, három kaland, egy alap. 
És hogy miért írom ezt? Azért, mert két regény és három novella után világosan látszik, hogy a szerzőnek van egy jól bevált alapja, amin esze ágában sincs változtatni. Hogy ez mennyire jó vagy rossz, az egyéni preferencia kérdése - megmondom őszintén, én már kezdem picit unni. Igényelnék valami újítást, módosítást, ami nem a karakterek kinézetében vagy tudományterületében merül ki. Ugyanakkor Ali Hazelwood rendelkezik azzal a varázserővel, hogy az önismétlések ellenére is képes beszippantani és megbabonázni az olvasót. Történetei rendkívül addiktívak. Na meg szexik, humorosak és betekintést engednek a STEM férfiak uralta világába. Továbbá Ali Hazelwood arra is odafigyel, hogy karaktereit valami extra tulajdonsággal színesítse. Nem túl hivalkodóan, inkább csak figyelemfelkeltő jeleggel. Ebben az esetben találkozhatunk biszexuális hősnővel, de aszexuális férfi főszereplővel is. Éles kontraszt ? Épp ez a szép benne. Na meg az, hogy a novellák által újabb, alapvetően férfiak uralta tudományterületek kerülnek fókuszba. 

Ha tehát egy humoros-szenvedélyes, mégis habkönnyű könyvre vágysz, akkor ajánlom. A három novella minősége hullámzó, van erősebb és egy picit gyengébb is, ám egyformán szórakoztatóak. Nekem az utolsó tetszett leginkább, ott éreztem először, hogy egzotikusabb, frisebb mint a másik kettő. 


Pontszám: 5/5
Kedvenc szereplő: -
Kedvenc jelenet: nem spoilerezek
Negatívum: lsd. fentebb 
Borító: 5/5
Sorozat:
Megtetszett? Vidd haza!




Nyereményjáték


Ali Hazelwood három okos, tanult nő lelkének rejtelmeibe vezeti az olvasót, akik igyekeznek helyt állni a főleg férfiak által uralt tudományos szakmában. Emiatt játékunk se lehet mással kapcsolatos, mint hozzájuk hasonló, korszakalkotó nőkkel. A rövid leírások alapján találjátok ki, hogy kiről van szó, és a nevét írjátok be a rafflecopter dobozba!
Figyelem, a kiadó csak magyarországi címre postáz; a nyertesnek 72 óra áll rendelkezésére, hogy válaszoljon, ellenkező esetben automatikusan újat sorsolunk!


"1943-ban egyike volt azon egyetemet végzett afrikai amerikai nőknek, akik számára Roosevelt elnöki rendelete megnyitotta az utat, hogy tudományos területen tevékenykedhessenek. Egyetemi tanár férjén keresztül értesült arról, hogy számolókat keresnek a NACA Virginia állambeli központjába és néhány héten belül már munkába is állt mint az egyik legelső afrikai amerikai számoló."




Nézzetek be a többi állomásra is

07/26 Fanni's Library
07/29 Csak olvass!
08/01 Deszy könyvajánlója
08/04 Hagyjatok! Olvasok! - Borítómustra
08/07 Hagyjatok! Olvasok!
08/10 Sorok között
08/15 Dreamworld